Dzisiaj krótki wpis systematyczny o możliwych przyczynach rozkładu pożycia. W następnych postaram omówić je wszystkie po kolei.
Przyczyny możemy ogólnie podzielić na zawinione i niezawinione. Jest również grupa przyczyn, które w zależności od okoliczności mogą być przyczynami zawinionymi jak i niezawinionymi.
Najczęstszymi przyczynami zawinionymi aktualnie są:
- groźba
- agresja
- nieetyczne postępowania
- niewierność
- odmowa współżycia płciowego
- odmowa wzajemnej pomocy
- opuszczenie współmałżonka
- pijaństwo
- zaniedbywanie rodziny
- niewłaściwy stosunek do rodziny małżonka
Do niezawinionych przyczyn możemy zaliczyć z kolei:
- chorobę psychiczną
- czasami również inną chorobę
- niedobór seksualny
- różnicę charakterów
Trzecia grupa to przyczyny, które mogą być w zależności od okoliczności zarówno zawinione jak i niezawinione i są to:
- bezpłodność
- różnice światopoglądowe
- niewłaściwe zachowanie się rodziny współmałżonka
- różnica wieku
- wady oświadczenia woli
Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy nie zawiera w swoich przepisach kwestii przyczyn rozkładu. Nie mniej jednak sąd zawsze musi ustalić te przyczyny. W przeciwnym razie sąd nie mógłby ocenić czy orzeczenie rozwodu nie jest przypadkiem sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Określenie przyczyn prowadzi również do wykazania winy o ile małżonkowie nie rezygnują z orzekania o winie. Orzecznictwo w tym zakresie jest bardzo bogate, jak pewnie się domyślasz życie pisze ciągle nowe zaskakujące scenariusze.
Radca prawny wykonujący zawód w indywidualnej Kancelarii radcy prawnego w Chrzanowie Al. Henryka 26 oraz w spółce Stolarz, Bogusz radcy prawni spółka partnerska w Rudzie Śląskiej przy ul. Czarnoleśnej 47. Zajmuję się doradzaniem zarówno przedsiębiorcom jak i osobom fizycznym. Jeśli chcesz skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu.