Rozwód – od czego zacząć ?

Nie będę oryginalny. Uważam, że zacząć należy od rozmowy. Jeżeli decyzja zapadła to najlepiej porozmawiać czy nie jesteście w stanie się porozumieć co do warunków rozwodu czyli kwestii winy, władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, alimentów i wspólnego mieszkania.

Rozwód to długi i destrukcyjny dla psychiki małżonków i ich dzieci proces. Dogadanie chociaż części kwestii przed wniesieniem pozwu może zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy i nerwów.

W mojej kilkunastoletniej praktyce reprezentowałem wiele osób w sprawach rozwodowych i jedno co mogę powiedzieć na 100% – największymi przegranymi wieloletnich, zażartych procesów są zawsze dzieci. Zdażyło mi się już dwukrotnie, że wieloletni proces rozwodowy zakończył się dla dzieci leczeniem w szpitalu psychiatrycznym.

Czyli po pierwsze rozmowa, być może chociaż w części jesteście w stanie zminimalizować spór tak aby postępowanie zakończyło się stosunkowo szybko.

Drugi krok to zgromadzenie dokumentów. Zawsze będzie to odpis skrócony aktu małżeństwa, jeżeli z małżeństwa pochodzą małoletnie dzieci to odpisy skrócone urodzenia dzieci. Gdy wnosisz o alimenty i nie dogadaliście tej kwestii wcześniej to należałoby zgromadzić dowody wskazujące na dochody potencjalnie zobowiązanego i uprawnionego a także potrzeby uprawnionego. Pomocne będą wszelkie rachunki, faktury wskazujące na koszty utrzymania. Jeśli chodzi o wynagrodzenie to zaświadczenie o wynagrodzeniu zawsze przedstawia się na rozprawie, do czego zazwyczaj sąd zobowiąże pisemnie wraz z zawiadomieniem o jej terminie. Rozprawa rozwodowa przeważnie odbywa się po kilku miesiącach stąd zaświadczenia złożone wraz z pozwem mogłyby się zdezaktualizować.

Jeżeli przedmiotem postępowania będzie dowodzenie winy to należy przedstawić na tę okoliczność stosowne dowody takie jak, świadków, dokumenty, nagrania itp.

Jeżeli w małżeństwie obowiązywał inny niż ustawowy ustrój majątkowy to należy załączyć również stosowny dokument na tę okoliczność.

Jeżeli będziemy wnosić o zwolnienie z kosztów sądowych lub przyznanie pełnomocnika z urzędu to należy przygotować stosowne oświadczenie o majątku i dochodach, które można pobrać np. z tej strony.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *